Recenzja- „Przenajświętsza Rzeczpospolita” Jacek Piekara

Piekara to dobry pomysł po tak długim poście od czytelnictwa. Przyjemnie jest znów znalezc ten spokój... #piekara #jacekpiekara #book #polishbook #bookworm #bookporn #summerbook #summerwithbook #booklover #garden #sky #greentree #polishgirl #polishblogger
Czasami bywa tak, że dany autor kojarzy nam się z tylko jedną konkretną serią. Jacek Piekara to dla mnie Cykl Inkwizytorski i basta. Kompletnie mi umknęły jego inne dzieła, nie sądziłam, że w innej stylistyce autor da radę się odnaleźć.

Głowa papieża przyozdabia ścianę sali łowieckiej saudyjskiego księcia. W meczecie Notre Dame muezzini nawołują wiernych do modlitwy. Ostatnich Żydów uroczyście spalono na stadionie w Hajfie. Na Krymie rządzą ajatollahowie, a przysmakiem moskiewskich mafiosów są mózgi żywych niemowląt. Czy Przenajświętsza Rzeczpospolita, państwo katolickich fanatyków, odmieni losy świata?

Tym razem zrezygnowałam z tradycyjnego opisu fabuły. Blurb w tym wypadku robi naprawdę świetną robotę i nic go nie zastąpi. W tym przerażającym świecie towarzyszyć będziemy prymasowi-ateiście który jest seksoholikiem i mordercą, sławnemu pisarzowi który najbardziej ze wszystkich nienawidzi samego siebie, politykom którzy sprzedadzą wszystko co się da i poecie który by przeżyć musi uciec ze Śląska.

Dlaczego musi uciec? Śląsk stał się jednym wielkim obozem koncentracyjnym do którego kościół i rząd zsyłają tych którzy popełnili o jeden grzech za dużo i dali się na tym złapać. W Polsce niepodważalną władzę stanowi kościół i jego urzędnicy, obecność na mszach jest skrupulatnie odnotowywana, a brak stawiennictwa usprawiedliwia tylko zwolnienie lekarskie. Przenajświętsza Rzeczpospolita to miejsce gdzie jednopokojowe mieszkanie bez współlokatorów to luksus, mafia układa się z kościołem a za antykoncepcje zsyłanym się jest na Śląsk.

W tej antyutopijnej powieści rzeczywistość jest tak samo brudna i wulgarna jak język którym została napisana. Czy to źle? Absolutnie! Soczyste słownictwo, opisy seksu i ludzkiego zdeprawowania oddają idealnie zepsucie świata i ludzi.

Książkę wydano w 2006 roku i wydawała się wtedy kompletnie przerysowana i nierealna. Na chwilę obecną gdy nie ma dni by nie słyszeć o zamachach terrorystycznych, w Polsce zachodzą ciągłe zmiany… No cóż wizja autora chociaż oczywiście bardzo skrajna i mocna nie wydaje się już aż tak bardzo nieprawdopodobna.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s